Tak přeci je nám ta Evropa k něčemu dobrá

Jsem z těch, kteří se na svižnou evropskou integraci a rozšiřování pravomocí evropských institucí dívají trochu nervózně. Vyjádření Evropské komise ohledně proplácení poplatků v krajích ale vítám s nadšením.

 

Pozvolna a nenápadně se kompetence našich státních orgánů přesouvají směrem do Bruselu, odkud už se, co si budeme nalhávat, nikdy zpátky nevrátí. Někteří to vnímají pozitivně - zpravidla ti, kteří již zcela ztratili víru, že jsme si v naší republice schopni efektivně vládnout sami. Pravda, i já nad tím mám občas své pochybnosti, ačkoli totální beznaději jsem zatím nepropadl.

I když zasahování evropských úřadů do našich vnitřních záležitostí vnímám většinou spíš s nevolí, nedávno zveřejněné stanovisko Evropské komise k selektivnímu proplácení poplatků v krajích jsem ocenil velmi kladně. Nechme nyní stranou úvahy a hádky nad tím, zda poplatky jsou správné či nikoli. Jde mi teď hlavně o praxi krajských vedení.

Snad se s většinou čtenářů shodnu na tom, že zákon, který jednou projde demokratickým procesem schválení, by se měl dodržovat, i když je třeba trochu špatný. Takový zákon je pak v platnosti tak dlouho, dokud se jiným zákonem či novelou nezruší či nezmění. S podivem jsem sledoval, jak před krajskými volbami a hlavně po nich sociální demokracie otevřeně hovořila o tom, že chce tento platný zákon obcházet. Donedávna jej také ve všech krajích (s výjimkou Prahy) celkem úspěšně obcházela. Nedbala přitom námitek, že je tato praxe de facto nezákonná, ani stížností právě ohledně diskriminačního charakteru tohoto opatření. Vždyť soukromé ordinace a lékárny byly tímto zcela jednoznačně znevýhodněny.

Všechny námitky zevnitř naší republiky však byly marné. Na zkrocení nekalých praktik krajských samospráv jsme asi opravdu krátcí. Až když se ozvala velevýznamná Evropská komise, krajská vedení začala kritiku vnímat. Teď už si nemohla dovolit dělat mrtvého brouka. EK se vyjářila ve smyslu, že poplatky mají být propláceny všude nebo nikde.

Kraje začaly prohlašovat, že na plošné proplácení ve všech zdravotnických zařízeních nemají peníze a proto budou muset proplácení zrušit úplně. Pravdou ale je, že ani na selektivní proplácení žádné peníze navíc nikdy nebyly. Musely se sebrat z jiných částí krajských rozpočtů, kde pochopitelně chyběly. Kolik peněz mohlo být vynaloženo na užitečnější věci, nebýt nevhodného předvolebního slibu a upachtěné snahy ho splnit za každou cenu a zákonům navzodry?

Paradoxní je, že kampaň proti poplatkům byla před krajskými volbami mnohem masivnější než před volbami parlamentními. Přitom právě v případě přesvědčivějšího volebního vítězství mohla nyní sociální demokracie tolik nenáviděné poplatky zrušit zcela legitimní cestou - zákonnou úpravou.

 

Proto nelze než poděkovat Evropské komisi, že alespoň zčásti pomohla vyřešit vnitřní problém České republiky, se kterým jsme si opravdu nedokázali sami poradit. Teď ještě potřebujeme sehnat nějakou další nezávislou instituci, která bude potírat zcela zjevné a otevřené obcházení platné legislativy. To totiž i EK nechala bez povšimnutí.

 

 

Můj přechozí blog: Kterak jsem byl předvolán za parkování před vlastním vjezdem

Autor: Honza Mareš | pátek 11.6.2010 1:01 | karma článku: 19,67 | přečteno: 1424x